Прости числа: Какво представляват и списък UniProyecta
Тъй като 12 се дели на повече числа от 1 и себе си, 12 е съставно число. Простите числа са ключът към аритметиката, по-долу ще видите пример, който демонстрира тяхното значение не само в аритметичното изчисление, но и в природата. В случай, че успеем да оформим само правоъгълник със същото число, което използваме и 1, това ще бъде a просто число. Не е необходимо да ги научавате наизуст, но трябва да запомните най-малките, като 2, 3, 5, 7, 11, 13.
В тази таблица на простите числа няма смисъл, тъй като можете да вземете една маса на простите числа (напр Vilenkin учебник за клас 6). Всички други номера не са включени в тази таблица, с изключение на една, са съставна. Ако искате да прочетете повече статии, подобни на Прости и съставни числа – с упражнения, препоръчваме да въведете нашата категория на Основни понятия. След това кратко теоретично въведение ще видим как идентифицираме просто число с примера, който току-що представихме. Числото 1290 не е точно делимо на 4, следователно 4 не е просто число. Не е необходимо да да се бъди абсолютен братовчед.
Видео урок: Прости и съставни числа
- Този принцип открива нови хоризонти в разбирането на взаимодействието на простите числа.
- Има обаче формули, които генерират някои прости числа, като например формулата на Ойлер n² + n + 41, която произвежда прости числа за първите 40 стойности на n.
- Простите числа, които са в основата на теорията на числата, ще продължат да ни радват и удивляват още дълго време, откривайки нови хоризонти пред математиците от целия свят.
- Тези числа са фундаментални елементи на математиката и играят ключова роля в много области, включително криптографията, теорията на числата и други клонове на чистата математика.
- Както можете да видите, ние сме образували правоъгълник и виждаме, че и 8, и 2 са делители на числото 16.
Простите числа са пълни с любопитни неща, които очароват както математиците, така и любителите. Това са двойки прости числа, които се различават само с 2 единици, като 3 и 5 или 11 и 13. Простите числа, които са в основата на теорията на числата, ще продължат да ни радват и удивляват още дълго време, откривайки нови хоризонти пред математиците от целия свят. Лесно е да се забележи, че сред някои прости числа, например, 3 и 5 или 29 и 31, на стойност само един номер, те се различават само 2. Тези прости числа се наричат близнаци, но в безкраен числен серия, а има и съседна прости числа, сред които милиони номера композит. За съжаление, Excel не се стартира в близко приятелство.
Как се проектира заглавната страница на есето?
Благодарение на тази теорема можем да мислим за простите числа като за градивни елементи на всички останали числа. Можете да видите доказателство на тази теорема, заедно с някои хубави визуални материали, на тук. Въпреки това знаем, че добрата теория е от решаващо значение за изпълнението на всяка практика. Въпреки това, с практически упражнения, прилагащи теорията, ще дойде време, когато прости и съставни числа ще бъдат идентифицирани много по-интуитивно. Поради тази причина продължаваме да представяме някои упражнения, които ще помогнат за това идентифициране.
Методи за идентифициране на прости числа
Следващото число е 6, но тъй като вече имаме 6 като делител на 24, вече приключихме с изчисляването на делителите на 24. Това е така, защото всяко число се формира от уникалния продукт на поредица от тези числа. Както виждаме, не можахме да направим пълен правоъгълник, щеше да ни липсва топка. Като не сме успели да формираме правоъгълник, можем да потвърдим, че числото 7 няма делители, освен себе си и 1, както виждаме на следващото изображение. Така че 7 може да се раздели само на 1 и 7, единствените му делители са 1 и 7.
Уроци по математика (Math lessons)
Появата на компютрите направи възможно откриването на все по-големи прости числа и разработването на нови теории за тяхното разпределение. Но очарованието от простите числа не спира в древна Гърция. През цялата история математици от всички култури са имали значителен принос.
Делители на число
В този смисъл числото 1 също не е съставено по същата причина. Следователно, за теоретични цели можем да кажем, че 1 е единица, защото разделя всички естествени числа. В този урок от УЧИТЕЛ ще разкрием дефиницията на тези математически понятия, с примери и упражнения с решения, така че да можете да тествате знанията си.
Ситото на Ератостен
Имайте предвид, че числото 11 има само число 1 и себе си като делители, така че число 11 е просто число. Сега, вижте делителите на числото 30, то освен числото 1 и себе си има числа 2, 3, 5, 6 и 10 с делители. Простите числа са изключително полезни, защото ни позволяват да образуваме нещо, наречено разлагане на прости множители на всяко число. Забележете, https://palms-bet-casino.net/ че по-горе, когато определих какви са множителите на 4 и 6 , умножавах две прости числа заедно.
- В крайна сметка числата, които остават незадраскани, са прости.
- Ако вземем съставно число, например 10, ще видим, че можем да го разделим само по себе си и единство, тоест между 10 и 1, но и между 2 и 5.
- В животинското царство простите числа също играят интересна роля, особено в жизнени цикли на насекоми.
- Златното сечение е от ключово значение, защото много неща в природата имат размерни свойства, които се придържат към него.
Един от алгоритмите, разработен още през 1982 г., се базира на умножаването на две големи прости числа и използването на техните остатъци за криптиране на съобщенията. Без познаването на тези прости числа декриптирането на съобщението става практически невъзможно. В аритметиката има една теорема, която се нарича основна. Нарича се декомпозирането на естественото число в прости фактори. Има и друго име за този процес – факторизация на числата. Като се изхожда от това, прости числа могат да бъдат наречени „строителни материали“, „блокове“ за изграждане на естествени числа.
Тази спирала е известна като спиралата на Фибоначи, защото именно границите на квадратите на последователните числа на Фибоначи я създават. След като приключите с урока за простите числа от 1 до 100, можете да решите практически упражнения които се предлагат сега, за да можете да изпробвате придобитите си знания. В следващия раздел ще можете да проверите резултатите си с предоставените решения. Простите числа са много полезни при решаването на задачата. Най-малко общо кратно или най-големият общ делител на група от числа, тъй като се изчислява чрез разлагане на тези числа в прости числа.
Към днешна дата знаем, че има безкрайно много прости числа, както е доказал гръцкият математик Евклид преди повече от 2000 години. Тези числа са фундаментални елементи на математиката и играят ключова роля в много области, включително криптографията, теорията на числата и други клонове на чистата математика. Те също са естествени, също повече от една, но не са две, а по-голям брой разделители. Както виждате, това са предимно четни числа, но не всички. Но „две“ – четно число и „първо число“ в серията от прости числа. Можем ли да очакваме, че простите числа ще стават все по-рядко срещани, когато достигаме до все по-големи стойности?